Bu blog Mia Wallace'ın içini dökmesi, yazıp kurtulması, anlatıp rahatlaması ve anılarını paylaşması içindir.

Çok Şahane Bir Film İzledim!

Saat şu an 04.43. Film biteli yarım saat oluyor. Bu yarım saat içinde filmin tüm soundtracklerini dinledim ve güzel güzel fotoğraflarını bilgisayarıma kaydettim. Az önce de filmin son 5 dakikasını tekrar izledim. Bu bahsettiğim şahane film; Seeking a Friend for the End of the World.
***

Allahım iyi ki izlemişim! Filmin konusu aslında çok basit. Ne şaşalı bir makyaj - kostüm var. Ne de görsel efektler, patlayan ışıltılar.

Dünyanın sonunun gelmesine 3 hafta var. Bizim başrol adamımız Steve Carell ile başrol kızımız Keira Knightley dünyanın sonuna 1 hafta kala tanışıyorlar. Yaşayacakları bu son haftalarında birisi ailesini, diğeri de eski lise aşkını aramak için yollara düşüyorlar. Burdan sonrası bir sürü yol anısı. Ama filmin son 5 dakikası.. Ah o 5 dakikası.

Bir kere müzikler şahane. Steve Carell da öyle. Keira Knightley'ı hiç sevememiş bir insan olarak bu filmde o bile beni rahatsız etmedi. Pek uyumsuz bir çift olarak görünseler de bu filmde olmuştu işte.
***

Geçen gün Bulut Atlası'na gittim. Filmi izlerken hep çok zevk aldığımı hissettim. Ara verdiğinde "ayy hadi hemen başlasıın!" dedim. Film bitti "ne güzeldii" dedim ama sonra üzerinden 1 - 2 gün geçince aslında filmden pek etkilenmediğimi farkettim. Oyunculuklar, çekim, konusu.. Her şey güzeldi ama duygu olarak çok eksikti.

Bu bahsettiğim film belki dümdüz, bazılarınıza ise bomboş gelebilir ama duygu olarak kimseye eksik gelemez bence. Film bitince öyle fena bir şey hissediyorsunuz ki hemen sevdiğiniz bölümleri sarıp tekrar izleyesiniz geliyor. Hatta üstüne gelip bu yazıyı bana yazdırıyor.


-spoiler - spoiler - spoiler-

O çarpışma anında dünya yok olurken filmin son cümlesi şu oluyor.

- Penny... İ'm really glad i got to know you.

Bir insanı tanıdığı için memnun olmak güzelken, bunu hayatının son cümlesi olarak dile getirmek en güzeli. Karşındaki insana kendini özel hissettirmenin enlerinden biri fakat Penny sadece birkaç saniye kendini öyle özel hissedebiliyor. Sonra bamm! Bu da filmin olaya duygusallık katan müthiş finali.
***

Bu filmi dün babam izledi, hiç beğenmedi. O zaman hemen izlemeliyim kesin çok güzel! diyerek izledim. İyi ki de babamı dinlememişim. Siz de beni dinleyin ve bu filmi benim için izleyin.

Bu arada sadece 3 hafta yaşayacak olduğunuzu bilseydiniz ne yapardınız? Hadi bu da benim size sorun olsun.
***

Bu da şarkı. Bu da. Bu da. Bu da.

Hepsi de filmin güzel soundtrackleri. Hadi yine iyisiniz. Sabah sabah güne güzel şarkılar dinleyerek başlicaksınız. Ben şimdi uyuyorum. Size şimdiden günaydın diyorum.

Günaydın!